TIMSS:Klass 4C har blivit utvalda att delta i TIMSS 2019, förstudie. Alla elever har fått ett kuvert som de ska ta hem och visa upp, där finner ni föräldrar mer information.

Jag tycker att det är väldigt roligt att klassen har blivit utvald att delta i testet då vi på så sätt hjälper till med genomförande av en viktig undersökning. Vi kommer att bjuda på någon form av mellanmål i samband med testet, hoppas att ni är motiverade!

Pi-dagen:

Den 14/3 är det internationella Pi-dagen, detta uppmärksamma vi på skolan genom att vi anordnar en tävling där den elev i varje klass som memorerat flest decimaler i talet Pi vinner ett pris! Ni har alla fått ett papper med information om Pi samt de 50 första decimalerna. Vill ni memorera ännu fler decimaler kan ni kolla på: http://www.piday.org/million/

Lycka till och trevlig helg!