Hej

Här kommer info om nästa vecka. På måndag och tisdag är det vanligt schema som gäller. Dock är det bra om barnen har med sig något extra att bära i eftersom det är dags att städa, rensa och ta med sig skolarbeten hem.

På onsdag är vi alla lediga och firar nationaldag. Torsdagen kommer vi att tillbringa på Sätra ängar för att tillsammans med övriga kompisar i de andra fyrorna fira av årskurs fyra med lekar och samarbetsövningar. Vi samlas i skolan 8.00 och avslutar vid Tunnelbanestationen vid 13.00. Eftersom vi är på utflykt är det matsäck som gäller (önskas matsäck från skolan meddela Peter senast tisdag morgon så vi hinner förbereda köket på detta).

Fredagen innebär skolavslutning. Vi samlas i klassrummet 8.45 och vid 9.30 är det gemensam samling med hela mellanstadiet framme vid scenen. När detta sedan är över (ca 10.15) är det sommarlov och vi är lediga. Tyvärr kommer Ylva-Li inte kunna delta vid avslutningen men hon hälsar till alla så mycket.

Nu ska vi gå tillbaka till klassrummet, se på film och fika lite. Vi önskar er en trevlig helg.

Hansa och Peter